Máme tu listopad, prodloužily se sychravé podzimní večery a tak je více času sedět nad knihou. Proto i tento týden přinášíme jubilanty dětské literatury a věříme, že si některý z tipů vyberete a přijde vám vhod.
Eva Bernardinová se narodila 4. 11. 1931 v Praze. Pracovala jako redaktorka čs. rozhlasu, je lyrickou básnířkou, autorkou próz ze současnosti pro dospělé čtenáře. Do literatury pro mládež výrazně zasáhla svoji dvoudílnou kronikou z venkovského života s dívčími románky. Později se začala věnovat práci pro nevidomé. Napsala Kluci, holky a Stodůlky I a II a děti na vodě.
Ilona Borská se narodila 9. 11. 1928 v Praze. Je autorkou biografií historických osobností, básnířkou, novinářkou a rozhlasovou redaktorkou. Spolu s manželem Ivo Štukou píše epigramy a prózu. Pro mládež napsala Komu zlatá brusle, Ve čtvrtek budeme dospělí, Za dvě čárky prázdniny, Martin a sedm dalekých moří, Lovci v bouři a Příběh staršího bratra.
Miloslav Bureš se narodil 6. 11. 1909 v Poličce a zemřel 12. 11. 1968 v Praze. Vlastním jménem se jmenoval Jan Bohuslav. Byl básníkem, prozaikem, editorem a esejistou. Působil jako redaktor v Liberci a v Praze. Napsal Zpívající lípa. Pověsti a příběhy z Vysočiny.
Václav Cibula se narodil 7. 11. 1925 ve Slaném. Je prozaikem, dramatikem, překladatelem a redaktorem. Převyprávěl řadu dobrodružných románů pro mládež, je autorem rozhlasových a televizních her, zábavnou formou zpracoval množství pověstí z Čech i ze světa. Napsal Jezero Naděje, Modrá protěž, Hrdinské legendy staré Francie, Pražské pověsti, Čarovný zeměklíč, Cid a jeho věrní, Nové pražské pověsti, Jánošík, O Enšpíglovi, Mušketýři v peřejích a Život v manéži.
Václav Čtvrtek se narodil 4. 4. 1911 v Praze a tamtéž 6. 11. 1976 zemřel. Původním jménem se jmenoval Václav Cafourek. Je prozaikem, autorem osobitě stylizovaných dětských příběhů, především pak erudovaný představitel moderní pohádky. Jeho pohádky byly mnohokrát převedeny do seriálové podoby. Napsal Doktor Ludva Faust a jiné povídky, My tři a pes z Pětipes, Chlapec s prakem, Leška, Zlatá lilie, Dobrodruzi z Devátého náměstí, Franta a já a Směr vesmír - start!
Bohumil Dobrovolný se narodil 17. 8. 1906 v Havlíčkově Borové a zemřel 9. 11. 1990 v Praze. Byl konstruktérem, učil na průmyslové škole, je autorem technických a instruktážních příruček. Pro mládež napsal Ďasíci - tajné zbraně.
Jaromíra Huttlová se narodila 11. 11. 1893 v Táboře a zemřela 21. 10. 1964 v Praze. Byla středoškolskou profesorkou, překladatelkou z francouzštiny a němčiny. Psala také populárně-naučné práce a jazykové učebnice, stala se jednou z nejpopulárnějších autorek dívčích románků. Některé její práce se dotýkají i chlapeckého světa. Je dcerou spisovatele T. E. Tisovského. Z jejího díla uvádíme Hoši a děvčata, Lída a Pavel, kamarádi z páté obecné, Jedna, slavný sportovec a dívka v červené čapce, Honza a Manka, dvojčata ze sekundy, Jarka a Věra a kamarád Ivan a Z primy do sekundy.
Bohumil Jírek se narodil 6. 11. 1935 v Poříčí u Trutnova a zemřel roku 1981. Byl absolventem hudební vědy, učitelem a redaktorem v rozhlase. Psal moderní pohádky, propagoval a upravoval dílo Otakara Batličky. Napsal Příběhy detektiva Ouška a Hele, kluci, válka.
Hana Klenková se narodila 8. 6. 1905 v Čakovicích u Prahy a zemřela 8. 11. 1992 v Praze. Byla sociálně-pedagogickou pracovnicí a správkyní Dětského domova v Načeradci pod Blaníkem. Její práce pojednávají o výchově, prózy jsou orientovány především na děti a dívčí část populace. Publikovala též pod dívčím jménem Hana Benešová, je dcerou spisovatele Vojty Beneše. Napsala darebák a Náš president. Listy o životě doktora Edvarda Beneše.
Petr Křenek se narodil 2. 5. 1943 ve Velkých Karlovicích a tamtéž 5. 11. 1983 zemřel. Je prozaikem, autorem realistických povídek z venkovského života a knih pro mládež s námětem partyzánských bojů. Napsal Ondřejovo srdce, Devět Martinových dnů, Lukášova naděje a Nejlepší Cyrilův den.
Josef Kutík se narodil 5. 4. 1923 v Rasoškách u Jaroměře a zemřel 5. 11. 1987 v Praze. Je autorem dobrodružného příběhu z exotického prostředí dalekého severu pro mládež s hlavním hrdinou Toníkem Žižkou, zvaným Bílá Vydra. Napsal Bílá vydra, Návrat Bílé vydry, Bílá vydra na stopě, Bílá vydra v záloze, Bílá vydra na vlčí stezce, Bílá vydra u bobří hráze a Bílá vydra na hranici lesů.
Karel Tomy Neumann se narodil 9. 11. 1888 v Přemýšlení u Prahy a zemřel 8. 3. 1966 v Praze. Byl akademickým malířem a spisovatelem. Ve své době byl populárním ilustrátorem knížek pro mládež. Napsal Údolí myšího řevu, Pohádky pro vlčata a 6 dobrodruhů 1 a 2.
Bohumír Polách se narodil 8. 11. 1899 v Brně a tamtéž 11. 12. 1979 zemřel. Byl bankovním úředníkem, pracovníkem Českého literárního fondu, prozaikem a dramatikem, je autorem rozhlasových her a četných časopiseckých příspěvků. Psal romány pro dospělé se společenskou tématikou a dramata. Pro mládež napsal dva chlapecké romány s prázdninovou tématikou Srub radosti a Stopy vedou k Mrákotínu.
Pro tento přehled výročí autorů jsme použili Slovník českých autorů knih pro chlapce (a nejen pro ně) od Tomáše Studenovského a Josefa Bláhy, který vydalo v roce 2000 nakladatelství Ostrov. V tomto slovníku najdete téměř úplný výčet autorů chlapecké literatury.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0033 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha