Jan Šimůnek kandiduje na Jižním Městě, což původně nebyla oblast našeho zájmu. Když už ale naše otázky zodpověděl, seznámíme vás s nimi. Patrně to bude zajímavé srovnání v poměrech různých městských částí Prahy.
Ing. Jan Šimůnek působí v zastupitelství městské části Praha 11, což je Jižní Město. To patřilo dříve pod Prahu 4, takže dozvědět se, jaké tam jsou nyní poměry, bude jistě zajímavé. Nyní kandiduje na kandidátce za Demokraty Jana Kasla. Zde jsou tedy naše otázky a odpovědi pana Šimůnka.
Redakce: Magistrát hl. m. Prahy má již několik let poměrně propracovanou dotační politiku a to prioritně na akce mimo Prahu, v poslední době též na akce přímo v Praze pro neorganizovanou mládež. Dost často ale narážíme na to, že se koná dobře připravená i finančně zajištěná akce, ale veřejnost o ní málo ví. Rovněž i MČ Praha 4 má propracovaný svůj grantový program, i když funguje kratší dobu. Problém ale je stejný, o dobře připravených i finančně zajištěných akcích se ví málo. Co tedy hodláte dělat pro zlepšení informovanosti o těchto akcích na veřejnosti?
J. Šimůnek: Dáváme prostor v informačním časopise Klíč (distribuce do všech schránek na JM), Výbor pro vnější vztahy inicioval systém předávání informací mezi jednotlivými organizacemi a pak informace prostřednictvím škol a také na WWW stránkách MČ. Problém je, že je dnes obecně mnoho informací (reklamy atd.) a vyznat se v nich je obtížné.
Redakce: Fenoménem současné doby je Internet, který je mocným zejména komunikačním prostředkem, který výraznou měrou ovlivňuje děti a mládež. Pro tuto kategorii vznikají nejrůznější projekty na Internetu, z nichž některé se snaží o tvůrčí přístup dětí k Internetu. Jak dnes, kdy se u nás Internet v podstatě rozvíjí, děti vychováme, tak se na Internetu budou chovat. Buď ho mohou využívat aktivně pro získávání informací jak vzdělávacích, tak zábavných (hledání kroužků, oddílů, táborů a jiných pro ně určených akcí) a nebo jej mohou využívat pouze pasivním způsobem v chatu, na SMS bránách a hrách. Aktivity kolem Internetu jsou zatím zcela minimálně podporovány jak MČ Praha 4 tak Magistrátem hl. m. Prahy. Hodláte v této oblasti něco změnit?
J. Šimůnek: To je zajímavé. Zatím jsme podporovali a zabývali se tou technickou stránkou. Za pomoci MČ byla vybudována a zprovozněna lokální datová síť na bázi optického vlákna. Letos pak poprvé jsme poskytly školám i příspěvek na využití mimo vyučování. Zde bych nabádal k opatrnosti. Internet je fenomén volnosti a žádné cenzury!
Redakce: Některé věci zejména v oblasti informatiky a Internetu jsou občas řešeny profesionálními firmami za nemalé peníze. Příkladem může být třeba projekt Sídliště (http://www.sidliste.cz ). Přitom sdružení dětí a mládeže jsou schopny mnohdy zajistit činnosti ve stejné, ne-li lepší kvalitě za mnohem menší částku peněz. Občanská sdružení by s malými náklady mohla vytvořit i informační síť. Hlavní výhodou Internetu je totiž jeho pružnost, dokáže zachytit i aktivity, které vznikají později, než je uzávěrka tištěných brožurek. Vytvoření takovéto sítě by nebylo finančně náročné a pokud by byla účinně propagována, včetně vzájemné propagace, byla by asi velmi účinná. Uvažujete o podpoře podobných projektů na Internetu s informačním zaměřením? Uvažujete o tom, zadat například zakázky týkající se informatiky sdružením dětí a mládeže, které se touto oblastí zabývají a pro které to může být částečný způsob financování jejich činnosti?
J. Šimůnek: Zatím jsme s podporou takových aktivit neuvažovali. Je to však možné.
Redakce: Sdružením dětí a mládeže by napomohla spolupráce při jejich propagaci. Bohužel regionální noviny (v Praze 4 např. Tučňák), mají většinou uzávěrku měsíc dopředu, což je někdy problematické. Bohužel např. propagace reklamy (třeba poutač tvaru A na chodníku), je hodně drahá, takže si ji nezisková organizace nemůže dovolit. Zpravidla ji ani nelze hradit z grantu. Poplatky se platí jak Magistrátu hl. m. Prahy, tak městské části. Neziskovým organizacím by jistě pomohlo, kdyby byly od těchto poplatků osvobozeny. Jaké je k tomu Vaše stanovisko?
J. Šimůnek: Naše MČ osvobozuje od těchto poplatků obdobné aktivity. I uzávěrka v Klíči není tak drastická.
Redakce: Místní sdružení přechází dotačně pod kraje, tedy v tomto případě pod Magistrát hl. m. Prahy, případně pod městské části. Na to budou kraje dostávat část dotací od MŠMT ČR. To dosud podporovalo i tzv. režijní náklady jako je poštovné, telefony apod. spojené přímo s projektem. Přizpůsobí se tomu i granty Magistrátu hl. m. Prahy či MČ Prahy 4?
J. Šimůnek: Určitě. Celé financování grantů se musí přehodnotit. K tomu je však potřeba hovořit s někým kompetentním na pražské radnici. Takový tam dnes není. Snad nové voly přinesou naději.
Děkujeme za rozhovor.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0036 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha