Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Na slovíčko s Václavem Soukupem

Komunální volby se blíží a tak jsme oslovili zástupce starosty MČ Praha 4, abychom zjistili, jaký je volební program ODS a hlavně jaké jsou jeho názory na oblast volného času dětí a mládeže.

     V rámci našeho předvolebního cyklu jsme oslovili s několika dotazy řadu většinu zastupitelů z městské části Praha 4 a Magistrátu hl. m. Prahy. Jako první nám odpověděl Václav Soukup, který je zástupcem starosty v městské části Praha 4. Mezi jeho kompetence patří: oblast životního prostředí, energetiky, veřejného pořádku; privatizace bytového fondu a souvisejících pozemků, správa a provoz nebytových objektů, správa a provoz spoluvlastnických domů a evidence a dispozice s obecním majetkem. Metodicky řídí odbor životního prostředí a územního rozvoje, odbor privatizace bytového fondu a odbor správy majetku.

     Náš dopis, který jsme posílali emailem začínal slovy: "Internetový magazín eKamarád se rozhodl před komunálními volbami věnovat oblasti této politiky ve vztahu k dětem a mládeži. Našimi čtenáři jsou nejenom děti a mládež, ale též vedoucí, učitelé a rodiče, tedy potencionální voliči, které může právě tato část volebních programů zajímat. V našem předvolebním průzkumu by nás zajímal volební program strany, kterou reprezentujete, ale též Váš osobní názor, na tuto problematiku."

     Redakce - otázka: Magistrát hl. m. Prahy má již několik let poměrně propracovanou dotační politiku a to prioritně na akce mimo Prahu, v poslední době též na akce přímo v Praze pro neorganizovanou mládež. Dost často ale narážíme na to, že se koná dobře připravená i finančně zajištěná akce, ale veřejnost o ní málo ví. Rovněž i MČ Praha 4 má propracovaný svůj grantový program, i když funguje kratší dobu. Problém ale je stejný, o dobře připravených i finančně zajištěných akcích se ví málo. Co tedy hodláte dělat pro zlepšení informovanosti o těchto akcích na veřejnosti?

     V. Soukup: Problém propagace všech akcí – a to i komerčních – závisí vždy na lidech, kteří za tou kterou konkrétní akcí stojí. Abych nehovořil o městské části, tak například paní ředitelka Plechatá z domova Sue Ryder problém s naplněním svých akcí nemá. Aktivisté tohoto komunitního společenství ovšem vyvíjí při každé akci nesmírnou aktivitu.

     Redakce - naše reakce na odpověď: Nejsem si jist, zda příklad Sue Ryder je zrovna ten nejvhodnější, jelikož jde o organizaci se silným zahraničním zázemím, která se bezesporu opírá o financování své mezinárodní nadace. O tom svědčí i to, že provozují několik nemovitostí. Měl jsem na mysli spíše tisícovky drobných aktivit, za kterými stojí pouze jeden či dva lidé a jejich volný čas. Může jít třeba o oddíl, ve kterém je dvacet spokojených dětí pod vedením dvou vedoucích. Tyto děti se ve volném čase věnují smysluplné činnosti, netoulají se po ulici a nejsou tolik ohroženy negativními vlivy. Úsilí těchto vedoucích může být stejně velké nebo ještě větší, než úsilí aktivistů Sue Ryder a přesto nebude nikdy tolik zviditelněno na veřejnosti.

     Redakce - další otázka: Fenoménem současné doby je Internet, který je mocným zejména komunikačním prostředkem, který výraznou měrou ovlivňuje děti a mládež. Pro tuto kategorii vznikají nejrůznější projekty na Internetu, z nichž některé se snaží o tvůrčí přístup dětí k Internetu. Jak dnes, kdy se u nás Internet v podstatě rozvíjí, děti vychováme, tak se na Internetu budou chovat. Buď ho mohou využívat aktivně pro získávání informací jak vzdělávacích, tak zábavných (hledání kroužků, oddílů, táborů a jiných pro ně určených akcí) a nebo jej mohou využívat pouze pasivním způsobem v chatu, na SMS bránách a hrách. Aktivity kolem Internetu jsou zatím zcela minimálně podporovány jak MČ Praha 4 tak Magistrátem hl. m. Prahy. Hodláte v této oblasti něco změnit?

     Některé věci zejména v oblasti informatiky a Internetu jsou občas řešeny profesionálními firmami za nemalé peníze. Příkladem může být třeba projekt Sídliště (http://www.sidliste.cz ). Přitom sdružení dětí a mládeže jsou schopny mnohdy zajistit činnosti ve stejné, ne-li lepší kvalitě za mnohem menší částku peněz. Občanská sdružení by s malými náklady mohla vytvořit i informační síť. Hlavní výhodou Internetu je totiž jeho pružnost, dokáže zachytit i aktivity, které vznikají později, než je uzávěrka tištěných brožurek. Vytvoření takovéto sítě by nebylo finančně náročné a pokud by byla účinně propagována, včetně vzájemné propagace, byla by asi velmi účinná. Uvažujete o podpoře podobných projektů na Internetu s informačním zaměřením? Uvažujete o tom, zadat například zakázky týkající se informatiky sdružením dětí a mládeže, které se touto oblastí zabývají a pro které to může být částečný způsob financování jejich činnosti?

     V. Soukup: Zde je tazatel mylně informován. Pravděpodobně neví nic o podpoře Prahy 4. Například internetovému rádiu Domino (pronájem celé budovy za symbolický nájem), dovybavení jednotlivých škol počítači (na základě aktivního přístupu toho kterého ředitele či ředitelky a z prostředků rozpočtu městské části) a zejména grantové politiky, kdy neziskové subjekty buď podávají v souvislosti s internetem garanty pochybné úrovně, nebo – pro jistotu vůbec. Navíc jsem za 4 roky nezaznamenal vážně míněnou snahu o spolupráci s oficiální webovou stránkou Prahy 4.

     Redakce - naše reakce na odpověď: O podpoře internetového rádia Domino – Dětské tiskové agentury víme, protože s ní částečně spolupracujeme. S ohledem na dosah jejich aktivit, které vpodstatě prezentují v rámci celé republiky a částečně i v zahraničí – např. anketa Zlatý Ámos, se domnívám, že je to minimální možná podpora pro jejich činnost, protože náklady na jejich činnost nejsou malé a jejich úsilí, aby vše finančně zvládli je bezmezné. Svým způsobem tak vlastně prezentují i městskou část Praha 4.

     Pokud se týká vybavení škol v Praze 4 výpočetní technikou, o něm také víme. Nedávno jsme třeba besedovali o Internetu na ZŠ Mendíků, abychom děti seznámili se stránkami pro děti. Vybavení jejich učebny jsme ocenili, i když pro 15 počítačů je jejich připojení 64 kb/s hodně pomalé. Bohužel díky tomuto vybavení jsou zcela vyřazeni z projektu Internet do škol, takže je paradoxně ty školy, kde byli ředitelé pasivní, doženou a možná předeženou. To je ale jiná kapitola a rozhodně to nelze MČ Praha 4 vytýkat.

     Naše sdružení provozuje Internetstudio pro děti a mládež, na jehož vybudování a provoz jsme žádali před dvěma roky o grant, který jsme nedostali. Při tom většina peněz z něj by byla investována do rekonstrukce obecních prostor, které máme v pronájmu. Nebýt mých rodičů, kterým je už oběma dost přes 70 let a kteří dokáží žít nepředstavitelně skromně a kteří celý projekt podpořili ze svých našetřených peněz, nikdy bychom toto internetstudio neotevřeli.

     Naše internetstudio fungovalo například po celé prázdniny v podobě příměstských internetových táborů. Ty ocenili někteří rodiče zejména v povodňovém týdnu a popovodňových týdnech. Bohužel je ale naše internetstudio situováno do suterénu obytného domu, takže se o něm ví minimálně, přesto, že jeho činnost propagujeme ze všech sil. Např. z daru JUDr. Petra Pitharta jsme vytiskli a prostřednictvím České pošty rozeslali do okolních domácností letáčky. Nemalé množství letáčků o kroužcích zasíláme základním školám, ale odezva je bohužel malá. Lidi kolem nás chodí a nevědí o nás.

     Co se týká spolupráce s oficielní webovou stránkou Prahy 4, tak přesto, že ji zhruba jednou až dvakrát měsíčně navštěvuji, nabídku ke spolupráci jsem tam nenašel. Možná by bylo vhodné ji nyní formulovat pro náš magazín.

      Redakce - další otázka: Sdružením dětí a mládeže by napomohla spolupráce při jejich propagaci. Bohužel regionální noviny (v Praze 4 např. Tučňák), mají většinou uzávěrku měsíc dopředu, což je někdy problematické. Bohužel např. propagace reklamy (třeba poutač tvaru A na chodníku), je hodně drahá, takže si ji nezisková organizace nemůže dovolit. Zpravidla ji ani nelze hradit z grantu. Poplatky se platí jak Magistrátu hl. m. Prahy, tak městské části. Neziskovým organizacím by jistě pomohlo, kdyby byly od těchto poplatků osvobozeny. Jaké je k tomu Vaše stanovisko?

     V. Soukup: Jestlipak autor ankety ví, že v podstatě jakoukoliv propagaci si k dnešku nemohou dovolil stovky a stovky živnostníků a drobných podnikatelů působících na Praze 4? A dál: Že ve výjimečných případech se dá požádat o snížení poplatku za zábor veřejného prostranství, většina poplatku je však určena nikoliv městské části, ale TSK, což je samostatná organizace, která komunikace spravuje.

     Redakce - naše reakce na odpověď a doplňující otázka: To, že si propagaci nemohou dovolit ani živnostníci vskutku nevím a je to velmi smutné. Bude se s tím něco dělat? To, že se dá zažádat o snížení poplatku víme. Také jsme to v únoru letošního roku udělali. Bohužel i přes urgenci jsme na naši žádost dodnes nedostali odpověď, přesto, že jsme i zaplatili poplatek 200,-- Kč, aby se naší žádostí vůbec poplatková komise zabývala. V těchto dnech jsme tedy naši žádost urgovali znova, tentokrát u místostarosty PaedDr. Jana Hejmy, který má na starosti úsek mládeže. Bohužel však nevyřízení této žádosti bude mít vliv na opětovně malé zaplnění našich kroužků a následné finanční problémy našeho internetstudia. Vše se nám komplikuje tím, že jako místní sdružení, nemůžeme být v roce 2003 dotováni MŠMT ČR, jako tomu bylo letos.

     Docela by mě zajímalo, proč je většina nákladů určena TSK? Jaké má náklady s poutačem tvaru A umístěného na chodníku?

     Domníváme se, že naše činnost je všeobecně prospěšnou činností a že městské části by vyšlo určitě levněji povolit nám poutače typu A na chodníky bez poplatku, aby o nás věděly děti a raději byly u nás na Internetu, než se bezcílně nudily na ulici. Jak známo, z nudy pramení většina negativních jevů mezi dětmi a mládeží, počínaje kouřením a alkoholem, přes krádeže, vandalismus, šikanu a konče drogami a závažnější trestnou činností. Takto vzniklé škody v mnoha případech penězi ani vyčíslit nejde.

     Školy vybavené počítači sice nabídnou odpoledne počítače dětem také a většinou i levněji, ale ve většině případů ve velice omezenou dobu, např. na ZŠ Mendíků dvě odpoledne v týdnu. My měli v počátcích otevřeno denně včetně nedělí a svátků, pouze nyní, s ohledem na finanční potíže a to, že se o nás neví a chodí k nám málo návštěvníků, zcela logicky provozní hodiny omezujeme. Přesto v současné době máme otevřeno 30 hodin týdně.

     Redakce - další otázka: Místní sdružení přechází dotačně pod kraje, tedy v tomto případě pod Magistrát hl. m. Prahy, případně pod městské části. Na to budou kraje dostávat část dotací od MŠMT ČR. To dosud podporovalo i tzv. režijní náklady jako je poštovné, telefony apod. spojené přímo s  projektem. Přizpůsobí se tomu i granty Magistrátu hl. m. Prahy či MČ Prahy 4?

     V. Soukup: Tak jako město a ostatní městské části při vypisování grantů, respektive při vyplácení obecních peněz, vycházíme z metodických pokynů ministerstva financí. Jakmile vláda nebo ministerstvo předpisy změní, Praha 4 se bleskově přizpůsobí!

     Redakce - doplňující otázka: Mám tomu rozumět tak, že je jiný dotační předpis pro granty z MŠMT ČR a jiný pro obce?

     Děkujeme za rozhovor a těšíme se na odpovědi na naše doplňující otázky a reakce. Ty bohužel nepřišly do redakce do termínu uzávěrky tohoto článku. Až dorazí, samozřejmě s nimi seznámíme naše čtenáře.

  • Autor: Fuček Miloslav
  • Datum publikace: 02.10.2002
  • Článek zařazen do: Komunální politika
  • Počet komentářů ke článku: 2
  • Článek si přečetlo 3350 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0034 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha