Rubriky

Vyhledávání v článcích
Co hledáte ?



Provozuje:
icok


ikonka partnera
ikonka partnera
Dnes má svátek Albert je čtvrtek 21.11.2024



Novinky





Magazín eKamarád vás vítá
Přinášíme vám zpravodajství ze světa dětí a mládeže. Chcete se i vy podělit s ostatními o své zkušenosti či nějak pobavit naše dětské čtenáře? Není nic jednoduššího. Přidejte se do naší kamarádské rodiny a napište nám na email redakce8(Z)ekamarad.cz
(Místo (Z) napište @).

Kamarád - magazín SKSK ČR

SKSK ČR vydává už sedmým rokem svůj magazín Kamarád. V posledních dvou letech existuje i jeho internetovská podoba. Ta umožňuje, aby si Kamaráda přečetlo více čtenářů, protože jeho papírová verze vychází jenom v nákladu několik desítek kusů.

     První čísla Kamaráda byla tištěna na počítači na samopropisovacím tabelačním papíru a jejich náklad nedosahoval ani deseti. Na podzim roku 1993 vyšlo nulté číslo. Spíš než časopis, to bylo jako noviny. Nebyla zde žádná obálka, text začínal už na první straně. Nebyly zde ani obrázky, vše bylo pochopitelně tištěno pouze jednostranně (na samopropisovací tabelační papír ani oboustranně tisknout nelze). Tato skromná forma vydávání Kamaráda byla nejlevnější a tehdy finančně jedinou dostupnou pro rok staré sdružení.
     První číslo vyšlo v lednu 1994. Kamarád vycházel v té době jednou za 6 týdnů. Postupně se tu představovaly jednotlivé kluby a funkcionáři SKSK ČR. Už tehdy zde byla Kartotéka her, která zůstala zachována dodnes. Od druhého čísla začala soutěž pro kluby Cestou k moudrosti lesa, kterou si vzal na starosti patron žateckého klubu Liščí stopa Pavel Kvapil - Delfín. Pro patrony zde začala vycházet rubrika Rádce patronů, která také přetrvává až dodnes.
     Od dvojčíslí 5 - 6, které zahrnuje prázdniny, vychází Kamarád stále na tabelačním papíře, ale ne samopropisovacím. Má to tu výhodu, že pokud něco píšete a máte pod tímto papírem svůj časopis, že si ho tím neznehodnotíte. Byl použáván klasický tabelační papír s kopírákem, který byl potom vždy vyjmut. V tomto čísle se dále oběvuje minikurs šifrování a začíná zde vycházet na pokračování román Mstitelé.
     Dalším přelomem je číslo 7. Předně dochází díky dotacím, které SKSK ČR získalo, ke zlevnění na polovinu. Dále se přechází z textového editoru T602 na textový editor Klasik a objevují se první jednoduché obrázky. Je tu také soutěž o nejhezčí článek. Ten vyhrál Šťoura z Liščí stopy článkem "Výprava na hrad Pravda aneb jak vznikl 9. KSK Černý baret". Toto číslo má též samostatnou přílohu věnovanou Podzimnímu táborovému srazu na Kožlí. V čísle 8 se už objevuje i první obrázek pořízený ručním scannerem.
     Druhý ročník je plný změn. Od 3. čísla přibývá obrázků. Časopis se stává tlustším. Postupně přibývají nové rubriky, např. Životní jubilea. V březnu vychází mimořádníé propagační číslo, které má osm stran a vychází na rychlotisku nákladem asi 100 kusů. Toto číslo je poprvé oboustranné. Tímto způsobem vychází potom všechna další čísla, pouze nižším nákladem a tedy na xeroxu. V 7. čísle je novinkou obálka. Na 1. stránce není žádný text mimo názvu časopisu, čísla, ročníku a ceny. Od 8. čísla je Kamarád tištěný na A3, která je přeložena do formátu A4. Tím vzniká plnohodnotná obálka nejenom vpřed, ale i vzadu.
     Kamarád měl novou soutěž Dobrodružství prérie.Ta byla určena čtenářským klubů, které začaly vznikat v průběhu 2. ročníku. Třetí ročník je ve znamení stále se zvyšující vzhledové i obsahové kvality. Zapůjčením materiálů tu pomáhá Řešetlák, což dopomohlo zejména k zatraktivnění obálky. Oběvil se i nový seriál Svět rudých tváří. Vychází tu i fotografie z akcí, z nichž tu jsou reportáže, např. z táborů. Kamarád ale zápasil s nedostatkem obrázků, používány byly obrázky z různých dětských knih.
     Situaci s obrázky pomáhají řešit besedy s Galénem na základních školách. Při nich některé děti pár obrázků pro Kamaráda namalovaly. To je v roce 1997, kdy vychází už 4. ročník. Pak přišly zlé časy. V 5. ročníku, který začal velice slibně vyšlo pouze jediné dvojčíslí. To však má barevný podklad obálky. Důvodem toho, že nevyšly další čísla, bylo zhroucení počítače. Potom byl Míla skoro půl roku na Loretě, kde řídil její rekonstrukci. Kamarád tedy pokračoval až v roce 1999 už 6. ročníkem. Obálky mají barevný poklad, Kamarád vycházel jednou za dva měsíce. Je zde pouze jedno prázdninové dvojčíslí. Od tohoto ročníku se také začíná Kamarád objevovat na Internetu.
     Loreta byla alesepoň částečně dokončena, proběhl zde tábor. Na podzim pokračovala přerušená tradice besed s Galénem na základních školách. Ta pomohla i Kamrádovi, protože na těchto besedách děti namalovaly hodně obrázků, z kterých čerpá Kamarád dodnes.
     V letošním sedmém ročníku je Kamarád opět ve skluzu, ale věříme, že se vše dožene. Zatím vyšlo dvojčíslí 1 a 2, teď se chystá dvojčíslí 3 a 4. Na podzim vyjde minimálně dvojčíslí 5 a 6, možná i dvě samostatná čísla.
     Internetová verze je hodně podobná té papírové. Občas zde něco chybí, jako např. kreslený seriál Pifík, který není možno na Intrenet z důvodu autorských práv umístit. Pro vlastní potřebu sdružení se samotzřejmě v tak malém nákladu, v kterém Kamarád vychází, použít dá. Obdobný osud mají i některém kreslené vtipy. Jinak je ale i členění a dle možnosti i vzhled zachován.

  • Autor: Procházka Josef - Pepíno
  • Datum publikace: 01.10.2000
  • Článek zařazen do: Volný čas
  • Počet komentářů ke článku: 0 přidat komentář
  • Článek si přečetlo 2831 čtenářů

    Sdílet na Facebooku

© Stránka vygenerována za 0.0032 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz

Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha