Příměstské internetové tábory mají v tomto turnusu pauzu. Pojďme se tedy podívat do jejich zákulisí.
K nahlédnutí do zákulisí jsem navštívil vedoucího těchto táborů Miloslava Fučka, který je současně vedoucím Oblasti Praha Sdružení klubů správných kamarádů ČR, která je pořádá. Položil jsem pár zvídavých otázek.
Redaktor: "Nedávno proběhla médii zpráva o krachu cestovní kanceláře S. M. Grál. Rodiče dětí bude jistě zajímat, jak je na tom SKSK ČR, zda něco nehrozí jejím táborům. Jste nějak pojištěni? Jak máte zabezpečeno, aby se vám něco podobného nemohlo stát?"
Vedoucí: "Úvodem bych chtěl upozornit na rozdíl mezi SKSK ČR a S. M. Grál. Ten spočívá v tom, že S. M. Grál je komerční cestovní kanceláří, která pracuje s určitým kapitálem. Naproti tomu SKSK ČR je občanské sdružení, tedy nezisková organizace. Pracuje se zde s daleko menším objemem peněz. Naše příměstské tábory jsou dotovány MŠMT ČR jako krátkodobé akce a jsou tedy neziskové. Při nakládání s penězi jsme velice opatrní, účastnické poplatky se vybírají předem, aby nemohlo dojít k tomu, že pokud by někdo tábor absolvoval a nakonec jej nezaplatil, doplatily by na to ostatní účastníci na dalších turnusech. Tohle je ale jenom jeden z důvodů. Ten hlavní je, že nemáme kapitál a tedy ty peníze potřebujeme vybrat předem, abychom mohli zrealizovat činnost, protože obědy pro děti a vstupy musíme platit hotově a ihned."
K tomu bych ještě doplnil, že vedoucí Miloslav Fuček p
racuje jako veduocí už dvacet let, takže má rozsáhlé zkušenosti. Má nejvyšší možnou kvalifikaci v SKSK ČR, tedy kvalifikaci 1. stupně a pracuje též v lektorském sboru vedoucích, který školí další vedoucí.R: "Dobrá, vyberete peníze předem, ale co když se posléze turnus neuskuteční pro nedostatek dětí? Vracíte peníze?"
V: "Samozřejmě, peníze vracíme. Druhou možností je, že rodiče mohou přehlásit dítě na pozdější turnus. Pak se přihláška přesune do jiného turnusu a platba se převede automaticky tam. Pokud jim jiný turnus nevyhovuje, peníze se vrací. Nejraději jsme, pokud si rodič pro peníze přijde osobně a vyzvedne si je hotově proti výdejovému dokladu. Jinak je ale jsme schopni poslat i poštou a to raději na účet, je-li to nutné, tak i na adresu. To ale může pár dní trvat, protože v našem sdružení pracují dobrovolníci a není zde placený zaměstnanec, který by chodil pravidelně na poštu. Nejrychlejší je tedy osobní převzetí. Pro nás je to také nejlevnější a zbytečně to nezatíží další turnusy poštovným."
R: "Jestli to tedy dobře chápu, tak u každého turnusu se příjmy plus dotace rovnají výdajům. V turnusu tedy nezbydou žádné peníze. Z toho plyne, když se turnus neuskuteční, nejsou žádné příjmy a případné výdaje je nutno převést do turnusů následujících, protože není vytvořen žádný fond, z kterého by se tyto, byť malé, náklady uhradily?"
V: "Ano, přesně tak. Proto uvítáme, pokud si rodiče u těchto turnusů vyzvednou peníze osobně a tím se minimalizují náklady těchto neuskutečněných turnusů. Ty pak skutečně nezbývá než rozpočítat mezi zbylé, dosud účetně neuzavřené turnusy."
R: "Platba hotově má své výhody, ale i své nevýhody. Co když rodičům chce přispět zaměstnavatel, ale potřebuje fakturu, kterou bude platit bezhotovostně? Je to možné?"
V: "Samozřejmě i to je možné. V tom případě rodič zaplatí účastnický poukaz zálohově a my mu dáme fakturu pro jeho zaměstnavatele. V okamžiku, kdy nám dorazí platba za fakturu na účet, vyrozumíme jej a zálohu mu vrátíme."
R: "A jak by to bylo v případě, kdyby se dítě nezúčastnilo turnusu, který nebyl zrušen, třeba z důvodu nemoci?"
V: "V tomto případě záleží na více okolnostech, hlavně na tom, kdy se o této skutečnosti dozvíme. Jsou totiž určité náklady, které realizujeme předem a určité náklady, které jsou paušální. Zde by se samozřejmě část poukazu vracela. Tím, že je ale akce dotována, není většinou vracená částka tak velká, jak by se zdálo, zejména, vypadne-li dítě neočekávaně na poslední den. Tam je v podstatě vracená částka nulová, protože zpravidla je už koupena svačina. Navíc dotace může být poukázána na dítě pouze v dny, kdy se tábora zúčastní. Pokud se dítě jeden den na tábor nedostaví, rozpočet tábora se tak snižuje o 50,-- Kč z dotace, která prostě nemůže být čerpána, pokud zde dítě není."
Dost už o bezpečnosti táborů. Jak vidět, vše je promyšlené, takže rodiče se nemusí bát, že
by o svoje peníze přišli. Pokud by se vaše dítě nemohlo zúčastnit, je ve vašem zájmu ho omluvit co nejdříve. Bude-li v turnusu dost dětí, určitě vše proběhne v pořádku. Pojďme se ale konečně věnovat opravdivému zákulisí, jak slibuje nadpis článku.R: "Mají internetové tábory nějaký přínos i pro Internetstudio pro děti a mládež, které jak známo je dotované a jeho finanční situace není nejlepší?"
V: "Samozřejmě mají. Dá se říct, že díky nim internetstudio asi vůbec přežije prázdniny. Je nyní finančně zatíženo ztrátou z června, kdy díky pěknému počasí téměř nikdo nechodil, denní tržby byly mezi 100,-- až 200,-- Kč. Příměstské internetové tábory jsou vzájemně výhodné jak pro ICOK tak pro SKSK ČR."
R: "Kolik platí příměstký tábor za nájem internetstudia?"
V: "Je to 20,-- Kč/hod na dítě. Je zde sleva oproti základní ceně, kdy zde děti platí 24,-- Kč/hod za Internet a 30,-- Kč/hod za hry. Zde mají k dispozici obojí, hry i Internet."
R: "Takže příměstský tábor dělá denní tržbu kolem 500,-- Kč. Pomůže tato částka výrazněji internetstudiu?"
V: "Tato částka je minimální denní tržbou, kterou potřebuje internetstudio na pokrytí hrubých nákladů. V hrubých nákladech není započtena odměna obsluze a bohužel ani nepočítají s doplatky za služby. Ty jsou bohužel za rok 2001 velké a tvoří 50% z ročního nájmu a služeb internetstudia. Takováto tržba, ale rozhodně pro internetstudio není částka zanedbatelná."
R: "Příměstské internetové tábory tedy internetstudiu pomáhají. Jak je to s Tebou. Jseš u dětí devět hodin denně a pak ještě další tři hodiny jako obsluha internetstudia, což jak jsem pochopil, je práce dobrovolnická. Máš alespoň nějaké příjmy z těchto příměstských internetových táborů?"
V: Začnu odzadu. Opravdu moje obsluha v internetstudiu je prací dobrovolnickou, protože ICOK nemá na to platit odměny. Ty se platí pouze zaskakujícím brigádníkům v době, kdy v internetstudiu nemohu být já. Mě nezbývá, než si při obsluze zákazníků, nějak vydělat. Je ale pravda, že při starosti o děti na táboře na podobnou práci čas není. U těchto táborů je to tedy uděláno tak, že dopoledne mimo internetstudio se dětem věnuji jako dobrovolník, což je na táborech zcela běžná věc. Čas strávený v internetstudiu mám placený jako odborná obsluha v částce 30,-- Kč/hod a platí jej přímo SKSK ČR na fakturu."
R: "Takže odměna nic moc. Vzhledem k tomu, že je to na fakturu, tak to je ještě méně, než kdyby to bylo na dohodu o provedení práce hrubého. Zprůměrujeme-li to s dopolednem, tak to dělá myslím necelých 17,-- Kč za hodinu."
V: "Nějak tak to vychází. V porovnání s odměnami vedoucích na klasických táborech to ale tak velký rozdíl není. Málokdo si uvědomí, že tito vedoucí mají nepatrnou hodinovou odměnu, která není vůbec srovnatelná s brigádami. Přitom odpovědnost za děti je dost velká. Pokud třeba vedoucí dostane za týdenní turnus o jarních prázdninách odměnu 1.500,-- Kč, tak vzhledem k tomu, že s dětmi je zhruba 16 hodin denně, mu vychází průměrná hodinová odměna pod 14,-- Kč/hod. Tyto věci se prostě nedělají pro peníze, ale ze zájmu."
Sami tedy vidíte, že pořádat takovéto tábory není nijak je
dnoduché. K tomu ještě shánět svačiny, zjišťovat, které muzeum je otevřené a pak vše vyúčtovat. Za vyúčtování 1. turnusu dostal vedoucí necelých 30,-- Kč. Prostě více nezbylo. Částečně si při tom přivydělává prodejem občerstvení v internetstudiu, ale ani tady moc velký obrat není a vzhledem k nízkým cenám tady moc velký rabat asi nemají. Tam, kde je rabat vyšší, třeba u nápojů, se o něj stejně dělí s internetstudiem.Paradoxem je, že nejlevnější tady mají nápoje. Skleničku s 3 dl Coca coly nebo Sprite za 8,-- Kč, či kafe za 6,-- Kč koupíte málokde. Z tohoto zboží ale mají poměrně dobrý rabat i při takto nízkých cenách. Oplatky jsou zde relativně dražší než v obchodě, přesto, že tady mají rabat minimální.
Na závěr jsme se ještě dozvěděl, že díky prázdninové slevě od poskytovatele připojení MPS ha-vel ve výši 50% ceny a díky probíhajícím příměstským táborům má Internetstudio pro děti a mládež aspoň o prázdninách vyrovnanou bilanci. Tržby pokrývají náklady. Bude ale záležet na tom, kolik turnusů proběhne, zda je pokryjí v plné výši, tedy nejenom náklady za připojení k Internetu, ale i nájem, pojištění, elektřinu a zabezpečení. V běžných měsících tržby pokrývají zhruba 50% nákladů na připojení k Internetu, tedy zhruba 30% celkových nákladů. Zbytek je hrazeno z dotací a darů lidí, kterým záleží na budoucnosti Internetu mezi dětmi a mládeží.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0035 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha