Osudy staré 4500 let
Přinášíme vám zajímavou recenzi na knihu M. Bárty a V. Voděry z oblasti starého Egypta a pyramid.
Tato publikace líčí osudy několika staroegyptských hodnostářů z doby stavitelů pyramid Staré říše (26.-23. stol. př. Kr.), které se podařilo objevit v uplynulých deseti letech českým egyptologům na jejich archeologické koncesi v Abúsíru, nedaleko Káhiry. Abúsírská nekropole byla součástí pásu pohřebišť starých Egypťanů na západním břehu Nilu v blízkosti tehdejšího hlavního města Egypta Menneferu. Toto pohřebiště se rozprostírá na ploše několika čtverečních kilometrů a zahrnuje památky z různých období faraonského Egypta. Největšího rozkvětu dosáhla v době 5. dynastie (2494 - 2345 př. Kr.), kdy zde vznikaly pyramidové komplexy panovníků Sahurea, Neferirkarea, Neferefrea a Niuserrea. Výzkum rozsáhlého pohřebiště v Abúsíru Českým egyptologickým ústavem filozofické fakulty Univerzity Karlovy započal v r. 1960 a od té doby poskytuje neustále nové prameny a unikátní poznatky o staroegyptské civilizaci.
V knize se čtenář může postupně seznámit s životními příběhy a památkami, které po sobě zanechali kněz Hetepi, nejstarší historicky známá postava z Abúsíru, velitel vojska Kaaper, který měl na starosti ochranu egyptské východní hranice proti nájezdům kočovníků, kněze Fetektiho, z jehož hrobky pochází jedno z nejdetailnějších vyobrazení staroegyptského trhu a konečně i do českých výzkumů neznámého vezíra Kara a jeho rodiny.
Kniha je dopovázena ojedinělými záběry z výzkumů v egyptské poušti a v podzemí hrobek. Český čtenář má tak první možnost seznámit se detailně s hrobkami, které v době nálezu přitahovaly pozornost většiny našich i zahraničních médií.
48 str., 50 barevných fotografií, ISBN 80-238-8726-2, Brandýs n.L. 2002