Setkáváte se na Internetu spamingem? Asi určitě. Obtěžuje vás? Většinu lidí jistě. I když jsou možná lidé, kterým nevadí.
O spamingu se toho můžete poměrně dozvědět na stránce
Podstata problému. Jiří Peterka o spamingu říká: "Spamming, používaný k marketingovým cílům, je o tom jak přenést rozhodující část nákladů marketingové kampaně na někoho jiného."
Definice spamingu. Na otázku, co je spaming, zde odpovídají takto: "Provozovat spamming znamená zaplavovat Internet mnoha exempláři jedné a téže zprávy, ve snaze vnutit ji lidem kteří by jinak takovouto zprávu přijmout vůbec nechtěli. Většina spamů jsou obchodně zaměřené nabídky, často jde o nabídky pochybných produktů, o nabídky postupů na rychlé zbohatnutí, či o nabídky pololegálních služeb. Odesilatele přijde rozeslání takovýchto zpráv velmi lacino - většinu nákladů totiž platí příjemci a poskytovatelé přenosových služeb, a ne odesilatel."
Druhy spamingu. Druhů je hodně, mě nejvíce zaujalo, jaké zprávy jsou pomocí spamů rozesílány. Dost lidí je totiž možná rozesílá s hlouposti či z nudy. Mezi spamy totiž patří tyto případy:
Nejčastěji se setkávám s řetězovými dopisy a ty bývají z neznalosti šířeny mnohdy už nejenom přes email, ale i třeba pomocí ICQ. typickým příkladem spamu na ICQ může být případ, kdy vám přijde zpráva, aby jste podpořili, aby zůstalo ICQ zadarmo. Ten, kdo si tuto hloupost vy
myslel, se pak baví tím, jak přes už tak někdy dost přetížené servery ICQ, kolují nesmyslně dokola tyto zprávy a dále zatěžují servery ICQ.Dalším příkladem mohou být různá varování na vory, která jsou většinou falešnými poplašnými zprávami. Jen vyjímečně je taková zpráva pravdivá. Je ale třeba si uvědomit, že jakýkoliv řetězcový email je sám o sobě virem, protože neúměrným způsobem zatěžuje mailservery. A velká část emailových virů funguje právě na principu dalšího hromadného rozesílání a tím zatěžov
ání mailserverů.Jak proti spamingu bojovat? Cesty jsou čtyři: 1. Cestou práva, když někdo neoprávněně sbírá emailové adresy a tím tedy i osobní údaje a porušuje tak zákon č. 256/92 Sb. o ochraně osobních údajů v informačních systémech. 2. Další možností je obrana technickým řešením, tedy pomocí různých filtrů, které budou emaily z adres notorickým spamařů rovnou mazat. Problém je ale v tom, že tyto zprávy stejně stahujete a zbytečně tak platíte připojení na Internet. 3. Je možno se bránit stížností
správci pošty. 4. Posledním způsobem je obrana osvětou. Ta ale pomůže pouze proti lidem, kteří to dělají z nevědomosti a ne proti lidem, kteří jsou bezohlední.Co to vlastně spam a spaming je? Tak o tom se tu i diskutuje. Obecně je spam nevyžádaná zpráva.
V sekci Informace a články najdete různé články s touto tématikou a to jak v češtině, tak i v několika cizích řečech. Článků a odkazů na články je zde opravdu hodně.
Najdete zde i názory na spaming. Prohlášení NIX.CZ je proti spamingu, naproti tomu otevřený dopis firmy KID s.r.o. je pro spaming. Poukazují zde na to, že reklama na Internetu šetří nejenom peníze inzerujícím, ale i životní prostředí. Na elektronickou zprávu se nespotřebuje papír, na jehož výrobu je třeba dřevo.
Najdete zde i názory různých lidí, např. Jiřího Fabiána - generálního ředitele PVT a.s., Petra Koubského - šéfredaktora Softwarových novin, Ondřeje Neffa - spisovatele a autora Neviditelného psa, Jiřího Peterky - volného novináře a nezávislého konzultanta a Zbyňka Pospíchala - šéfredaktora ezinu NetMag. Názor Billa Garese - šéfa Microsoftu jsem tu nějak nenašel. Místo něj se vnucuje odkaz na stránku Microsoftu, která mě nezajímá. Vpodstatě je to také jistá forma spamingu a tím i vyjádření názoru na věc.
Jsou zde i návody, jak se bránit spamingu. V některých případech je možno se z adresáře odhlásit, ale někdy je to jenom finta, jak získat novou adresu. Tu spamař mnohdy nemá, protože poslal spam přes nějakou konferenci. Dozvíte se zde i jak a komu si stěžovat. Co se dá vyčíst z hlavičky emailu. Doporučuje se tu filtrace a je zde návod i pro správce sítí. Naopak se zde varuje proti mstě a oplácení stejným způsobem.
Zajímavé je i moderované diskusní fórum o spamingu. Připadá mi ale, že tyto stránky už nejsou moc aktivní, protože příspěvky, které jsme zde našel, jsou přes rok staré. Přesto jsou ale velmi zajímavé.
Najdete zde i černou listinu, kam můžete zaslat údaje o spamaři, který vás obtěžuje svými spamy.
Zajímavé jsou i informace, co si ještě může uživatel při rozesílání emailů dovolit a co ne. Například je zde pojednání o tiskových zprávách, které se rozesílají na adresy různých redakcí. Jde o to, že nejde jednoznačně definovat, co je nežádoucí a co žádoucí zpráva. Nejhorší ovšem je, pokud někdo podobné zprávy rozesílá opakovaně, bez ohledu na odezvu.
Prostě o spamech by se toho dalo napsat hodně. Však také stránky Antispam jsou hodně informačně bohaté. Určitě stojí za návštěvu, protože se zde dozvíte, co všechno vlastně spam je.
Sdílet na Facebooku
© Stránka vygenerována za 0.0042 sec. | Aktuálně máme v databázi 8398 článků
práva na články náleži jejich autorům, provozovatel magazínu nenese žádnou zodpovědnost za škody způsobené prohlížením těchto stránek.
Magazín provozuje ICOK (administrátor Miloslav Fuček)
http://icok.icok.cz | http://wwww.mfsoft.cz
Bazény na míru | Bennewitzovo kvarteto | Lady XL Fashion | Optika v Praze | Světové brýle.cz | Inspiro ERP systém | Bezpečnostní poradce | Fass-Hasicí technika | Dukla - Atletika | Dukla Praha